Siyah Nokta Temizleme

Siyah noktalarınızı temizlemeden önce, onların ne olduğunu anlamalısınız:

 

Siyah noktalar ve sivilceler yapı olarak birbirine çok benzerler. Komedon denilen bu yapılaşmalar, kıl foliküllerinde toplanmış fazla yağ (sebum) hücrelerinden başka bir şey değildir. Sivilceler folikülün içine hapsolduğu için beyaz renkte olurlar. Siyah noktalar açık kıl folikülü içinde toplanmış yağ hücreleri olduğundan havayla temas eder ve oksitlenerek siyah renkte görünür. Sanılanın aksine, siyah noktalar kir değildir. Yani, yüzünüzü defalarca yıkamanız aslında siyah noktaların giderilmesi için yeterli olmayacaktır ve aksine fazla yıkama Yüzünüzdeki deri asidik dengesini yitirdiği için fazla sebum salgılamaktadır. Yani, asıl yapmanız gereken şey cildinizin pH dengesini normale döndürmektir.

Siyah noktalardan kurtulmak için cildi temizleme rutini nasıl olmalıdır?

 

Siyah noktalarınızdan kurtulmaya çalışırken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, tıkanmış gözeneklerinizi açmak ve temizlemek olacaktır. Bunu gerçekleştirmek için aklınıza gelen yöntem siyah noktayı sıkmak olduysa, lütfen bir daha düşünün. Parmaklarınızdaki yağ ve kir, daha çok siyah nokta oluşumuna sebep olabilir. Doğru sıkılmayan bir siyah nokta, iz ve kabuk oluşumuna neden olabilir. Fakat bu konuda deneyimliyseniz, steril bir ortamda cildinizi ılık bir havluyla rahatlattıktan sonra uygun bir siyah nokta temizleyici kullanarak büyük siyah noktalarınızı yerinden çıkarabilirsiniz. Çok zorlamamaya ve cildinizi tahriş etmemeye büyük özen gösterin! Yoksa sivilce çıkmasına neden olabilirsiniz.

Siyah noktaları temizlemek için içinde salisilik asit veya glikolik asit bulunan cilt bakım ürünlerini tercih etmeye çalışın. Bu maddeler cildi ölü hücrelerden arındırarak tıkalı kıl foliküllerinde sıkışmış yağları temizlemeye yardımcı olacaktır.

Siyah Noktaları Temizlemede Avon Farkı

 

Avon özellikle siyah nokta oluşturmaya meyilli cilteri temizlemeye özel olarak ürettiği siyah nokta karşıtı temizleyiciyle imdadınıza koşuyor. Cildi derinlemesine temizleyen bu ürün tıkanmış cildi rahatlatarak siyah noktaların temizlenmesine yardımcı oluyor. Sıkça yağlanan siyah noktaya meyilli cildi temizlemek için onun yağlanmasını da engellemelisiniz. Bunun için bir tonikten yardım almanız yeterli olacaktır. Cildinizi ferah ve taze hissettirecek bu tonik siyah nokta oluşumunu tetikleyen yağ ve kirlerden cildinizi arındıracaktır. Haftada bir uygulayacağınız bir  maske, cildinizdeki siyah noktaları derinden temizlemeye çok büyük yardımda bulunacaktır. Bütün bu bakımı uyguladıktan sonra yağsız bir nemlendiriciyle cildinizi neme doyurursanız, kısa zamanda cildinizdeki siyah noktalardan kurtulacaksınız. Avon, siyah noktaları temizleme konusunda da öncü markalardan biri olarak size geniş bir ürün yelpazesi sunuyor.

siyah

Yoruma Kapalı