Normal Cilt Bakımı

Normal cilt tipine sahip insanlar çok şanslıdır; fakat cilt tipi zamanla değişim gösterebilir:

 

Normal cilt tipine sahip olanlar kendini çok şanslı sayarlar. Alın, burun ve çenede çok yağlanma olmayan, kendiliğinden kurumayan normal cildin bakımı, yağlı ve kuru ciltlere göre çok daha kolaydır. Fakat sanılanın aksine cilt hep aynı tip kalmaz; yıllar içinde değişebilir. Her cilt tipi çeşitli dış etkenlerden (sigara kullanımı, hava kirliliği, nem gibi) etkilenip zamanla bir tipten ötekine geçiş yapabilir. Eskiden normal olan cildiniz aşırı kuru havada kuruyabilir, sıcak ve nemli bir bölgeye gittiğinizde T bölgesinde yağlanma yapıp sivilce oluşumuna zemin hazırlayabilir. Bunun için normal cilt sahibi kişiler de cilt bakımını aksatmamalıdır.

Normal cildin bakım rutini: temizleme, tonikleme ve nemlendirme

 

Normal cilt tipine sahip kişiler, çevresel faktörlerden etkilenmemek için cilt bakımlarını rutin hale getirmelidirler. Cilt bakımının ilk adımı da temizliktir. Normal ciltli kişiler, gözeneklerini derinlemesine temizleyen ve yağ içermeyen bir temizleme jeli kullanabilirler. Böylelikle gözenekler derinlemesine temizlenir ve siyah nokta oluşumu başlamadan engellenir. Çok hassas olmayan bu cilt hemen hemen her türlü cilt temizleyici jel veya köpüğü kullanabilir.

İkinci adım olan tonik, ciltte kalan yağ ve kirleri derinlemesine temizleyerek cildi nemlendirmeye hazır hale getirir. Cilde pürüzsüz görünüm veren ve canlandıran tonik, cilt rengini de dengelemeye yardımcı olur.

Normal cildin bakımında, nem ihtiyacını ona uygun bir nemlendiriciyle giderin

 

Temizlenmiş ve toniklenmiş bir cilt, yağ ve kirden arınmış ve nemlendirmeye hazır hale gelmiştir. Cildinizi besleyecek ve onu uzun süre koruyacak bir nemlendiriciyle günlük bakımınızı tamamlayabilirsiniz. Avon‘un iki BB kreminden birincisi daha çok yağlı ciltler için önerilen fakat normal cilt tipine sahip kişilerin de kullanacileceği, cilt rengini düzenleyen, cilde mat görünüm veren ve güneş koruyucusu içeren BB kremidir. Hassas ciltler de dahil tüm cilt tipleri için uygun olan Solutions Beauty Balm Kremi de normal cilt tipine sahip kişiler için idealdir. Yaşınız 45’in üzerindeyse, hem kırışıklık görünümüyle savaşacak hem de içinde daha yoğun güneş koruma faktörü içeren Anew kremebaşvurabilirsiniz.

Normal cildin bakımı yağlı ve kuru ciltlerinki kadar zor değildir. Fakat çevresel faktörlerin kurbanı olmamak için günlük bakımı ihmal edilmemelidir. Avon ‘un cilt bakım ürünleriyle normal cildinizin her zaman sağlıklı görünümlü ve ışıltılı olmasını sağlayabilirsiniz.

K10-2014 sf 118-119

Yoruma Kapalı