Yağlı/Karma Cilt Bakımı

Yağlı/karma cildi tanımak, uygun bakım uygulayabilmenin birinci adımıdır:

 

Cilt tipimize uygun bakım uygulayabilmek ve sağlıklı bir cilde sahip olabilmek için atmamız gerekn ilk adım cilt tipimizi tanımaktır. Cilt tiplerine bakıldığında çoğu insanın yağlı/karma bir cilde sahip olduğu görülür. Karma cilt tipinin özelliği T bölgesi denilen alın, burun ve çene bölgesinin yağlı, geniş gözenekli, leke, komedon, akne ve siyah nokta oluşumuna eğilimli olması, yanak ve göz çevresinin ise nispeten kuru olmasıdır. Yağlı ciltlerde ise cildin genelinde bir yağlılık durumu söz konusudur. Bu nedenle hem T bölgesinde hem de yanaklarda yağlanmaya bağlı cilt problemleriyle karşılaşılabilir.

Yağlı ciltlerin bakımında yağlanmayı azaltacak ürünler cildin tamamında kullanılabilirken karma ciltlerin bakımında yağlanmayı azaltan ürünleri T bölgesi haricinde kullanmak cildin kuru kısımlarını daha da kurutarak zarar verecektir. Bu nedenle karma ciltlerde kuru yanak bölgesi için farklı, yağlı T bölgesi için farklı ürünler kullanmak gerekir.

Yağlı/karma cilt bakımı için hangi ürünler kullanılmalı:

 

Yağlı/karma cilt bakımının kesişim noktası T bölgesidir. Bu bölgedeki en sık rastlanan problem olan siyah noktaları azalatmak, günlük yıkama ve nemlendirme rutinine ek bir çaba gerektirecektir. Cildi siyah noktalardan arındıran bir maske, yüz yıkama jelinin inemediği derinliklere inip gözeneklerinizi derinlemesine temizlemenize yardımcı olacaktır. Yağlanmanın çok olduğu bölgelerde gözenekleri sıkılaştırmak için ise yağlı/karma cilt bakımı için üretilmiş tonikleri cilt bakım rutininin bir parçası yapmak olumlu sonuçlar verecektir.

Yağlı ciltlerin yüksek yağ oranından dolayı nemlendirilmeye ihtiyacının olmadığı yaygın bir inanıştır. Fakat sanılanın aksine yağlı ciltlerin de cildin nem dengesini korumak için doğru maddeleri içeren ürünlerle nemlendirilmeye ihtiyacı vardır. Yeşil çay özlü ürünler, yağlı cilt bakımı için birebirdir. Yağlı ciltli kişilerin krem şeklinde değil de jel şeklinde olan nemlendiricileri tercih etmesi önerilir.

Yağlı/karma cilt bakımında rutinin önemi:

 

Avon’un yağlı/karma cilt bakımı için sunduğu üçlü seri olan Solutions Balanced + Matte Köpük Temizleyici, Solutions Balanced + Matte Mat Görünüm Veren Gündüz Kremi SP15 , Solutions Balanced + Matte Cilt Dengeleyici Jel Gece Kremi rutini ile cildiniz yağlanmanın sebep olduğu parlak görünümden kurtulacaktır.

Yağlı/karma cilt bakımında ürünlerin sürekli ve düzenli kullanımı önemlidirkısa bir süre içerisinde gelişme görülmezse ürünlerin kullanımı bırakılmamalı, ve sabırla cilt bakım rutini sürdürülmelidir. Akneli görünüm ve siyah noktalar inatçı olabilir fakat siz bu cilt problemlerinin üstesinden daha inatçı davranarak gelebilirsiniz.

 

Yoruma Kapalı